Zalety wełnianych wykładzin i chodników

Chodnik na schodach drewnianych

Bardzo długo byłem zwolennikiem wykładzin i chodników sztucznych wykonanych z poliamidu z różnymi domieszkami. Skąd takie moje przekonanie? Nie wiem, może to efekt wielu szkoleń, kontaktu z przedstawicielami fabryk. Nie będę się doszukiwał dlaczego tak było. Po latach pracy z wykładzinami sztucznymi i wełnianymi doszedłem do jednego wniosku. Nie ma to jak produkty wełniane.

Chcemy oszczędzać to kupujmy produkty naturalne. Łatwo powiedzieć. Chodniki i wykładziny wełniane są trochę droższe. Żeby wykładzina sztuczna starczyła na parę ładnych lat musi być najwyższej jakości z bardzo dobrych materiałów. To spory wydatek, tak naprawdę nie wiele mniejszy od kosztu wykładziny wełnianej. Co jest jeszcze bardzo ważne sztuczne pokrycia nie zawsze mogą być położone w domu, ponieważ domownicy mają alergię na roztocza.

 Wykładziny i chodniki wełniane mają kilka istotnych cech :

  • hamują rozwój roztoczy
  • są ciepłe zimą, a chłodne latem.
  • wprowadzają niezwykły klimat i przytulność do wnętrza
  • są niepalne
  • doskonale wyciszają wnętrza
  • runo wełniane reguluje wilgotność powietrza w  pomieszczeniu, pochłania nadmiar wilgoci z powietrza, a gdy jest zbyt sucho oddaje wilgoć do otoczenia.
  • runo ich jest sprężyste i prostuje się nawet po długim przyciśnięciu np. meblami

Konserwacja wełnianych chodników

W zeszłym roku przed Świętami Bożego Narodzenia, jak co roku czyściłem schody pokryte chodnikami wełnianymi. Wcześniej nie zastanawiałem się kiedy te schody robiłem. Wyglądały pięknie, wydawało mi się, że nie dawno. Tak myślałem. Jednak zapytałem właścicieli od ilu lat już są moimi klientami. Po rozmowie, okazało się, że wykonałem te schody ponad piętnaście lat temu. Też w to nie mogłem uwierzyć, piętnaście lat chodnik wełniany na schodach! Naprawdę wyglądał przepięknie. Brak śladów zużycia na rantach schodów.

Bardzo dobry produkt połączony z prawidłowo dobranym montażem zapewnił zadowolenie klientom przez ponad 15 lat i nie zapowiada się na razie wymiana. Nie ma takiej potrzeby.

Od lat zajmuję się chodnikami oraz dywanami wełnianymi i z radością obserwuję, że coraz częściej w Polsce i na świecie obiekty, takie jak pensjonaty, hotele sięgają po wykładziny wełniane. Niektóre placówki użyteczności publicznej też stosują dywany wełniane. Są już przedszkola, żłobki, gdzie rodzice razem z dyrekcją zdecydowali się na bardzo duże dywany, które leżą na podłogach i towarzyszą młodemu pokoleniu w zabawach zapewniając ciepło, miękkość i bezpieczeństwo.

Produkty wełniane zaczynają dominować, wypierać wykładziny i chodniki sztuczne. Ponadto wełna jest pozyskiwana ze źródeł odnawialnych i można ją poddać recyklingowi, a zużyte wykładziny syntetyczne zalegają na wysypiskach i nie wiadomo co z nimi zrobić.

Zobacz też: