Wykładzina napinana na schodach w starym domu – elegancja i styl.

Schody w starym domu przykryte wykładziną

Często spotykam się z problemem jaki mają właściciele starych domów lub przy rekonstrukcji dawnych dworków. Domy takie przeważnie mają bardzo dużo elementów wnętrz wykonanych z drewna. Podłogi, drzwi czy schody przeważnie przez lata użytkowania pokryte są kilkoma warstwami farby. Jedynym rozwiązaniem jest zerwanie farby i wyczyszczenia drewna. Jednak nie zawsze po takim zabiegu podłoga czy stopnie schodów wyglądają zadawalająco. Wymiana takich schodów bądź podłogi często nie jest możliwa ze względów konstrukcyjnych lub ze względu na zabytkowy charakter budynku.

W trakcie lat użytkowania takie podłogi wydają różne dziwne dźwięki, po prostu skrzypią. Rozwiązaniem takich problemów może być montaż wykładziny na naciągu. System ten jest najlepszym sposobem montażu, ponieważ nie używa się żadnego kleju ani chemii.

Podkład stosowany na podłogę drewnianą może być gąbczasty lub z filcu. Filcowy charakteryzuje się dużą tłumiennością, co ma niebagatelny wpływ na wyciszenie obiektu. W porównaniu z podkładami z gąbki jest cieplejszy i w połączeniu z wykładziną wełnianą może znacząco ocieplić pomieszczenia.

Olbrzymią zaletą tego systemu jest to, że w razie potrzeby dostania się do oryginalnej podłogi wystarczy tylko odpiąć wykładzinę od listew systemowych. Wymiana jest analogiczna, nie ma żadnych strat i uszkodzeń.

Poniżej przedstawię mój pomysł na realizację schodów zamontowanych w takim budynku:

Wykładzina na schodach w starym domu

Wykładzina na schodach w starym domu

Wykładzina wełniana zastosowana w tym domu jest specjalnie dobrana w naturalnych kolorach ziemi. Idealnie komponuje się z całym wnętrzem oraz widocznymi drewnianymi elementami schodów. Ważnym aspektem takiej realizacji jest wykończenie wykładziną nie tylko stopni, ale i podstopnic. Montaż wykładziny tylko na trepach schodów byłby mało elegancki, dlatego też obłożone zostały i wanty. Prezentowane schody w wykładzinie wyglądają znacznie lepiej. Nadają charakteru i eleganckiego sznytu wnętrzu domu. Stanowią ciekawe połączenie parteru domy z jego częścią sypialnianą. Bardzo ważnym plusem takiego montażu jest wyciszenie schodów i zniwelowanie skrzypień towarzyszących chodzeniu po nich.

Inne metody montażu wykładziny na schodach opisaliśmy TUTAJ ->>