Wykładzina napinana na schodach – elegancja i styl.

dywanowe-chodniki-na-schodach

Często spotykam się z problemem jaki mają właściciele starych domów lub przy rekonstrukcji dawnych dworków. Domy takie przeważnie mają bardzo dużo elementów wnętrz wykonanych z drewna. Podłogi, drzwi czy schody przeważnie przez lata użytkowania pokryte są kilkoma warstwami farby. Jedynym rozwiązaniem jest zerwanie farby i wyczyszczenia drewna. Jednak nie zawsze po takim zabiegu podłoga czy stopnie schodów wyglądają zadowalająco. Wymiana takich schodów bądź podłogi nie jest możliwa ze względów konstrukcyjnych lub ze względu na zabytkowy charakter budynku.

W trakcie lat użytkowania podłogi wydają różne dziwne dźwięki, skrzypią. Rozwiązaniem takich problemów może być montaż wykładziny na naciągu. System ten jest najbardziej ekologicznym sposobem montażu, ponieważ nie używa się żadnego kleju.

Wykładzina napinana na schodach – zalety

Podkład stosowany na podłogę drewnianą może być gąbczasty lub filcowy. Filc charakteryzuje się dużą tłumiennością, co ma niebagatelny wpływ na wyciszenie obiektu. W porównaniu z podkładami z gąbki jest cieplejszy i w połączeniu z wykładziną wełnianą może znacząco ocieplić pomieszczenia.

Olbrzymią zaletą tego systemu jest to, że w razie potrzeby wystarczy tylko odpiąć wykładzinę od listew mocujących. Wymiana jest analogiczna, nie ma żadnych strat i uszkodzeń.

Poniżej przedstawiam mój pomysł na odnowienie schodów w starym budynku:

Wykładzina napinana na schodach

Wykładzina napinana na schodach

Wykładzina wełniana zastosowana w tym domu jest specjalnie dobrana w naturalnych kolorach ziemi. Idealnie komponuje się z całym wnętrzem oraz widocznymi drewnianymi elementami schodów. Ważnym aspektem takiej realizacji jest wykończenie wykładziną nie tylko stopni, ale i podstopnic. Montaż wykładziny tylko na trepach schodów byłby mało elegancki. Prezentowane schody w wykładzinie wyglądają znacznie lepiej. Nadają charakteru i eleganckiego sznytu wnętrzu. Stanowią ciekawe połączenie parteru domy z jego częścią sypialnianą. Bardzo ważnym plusem takiego montażu jest wyciszenie schodów i zniwelowanie skrzypień towarzyszących chodzeniu po nich.