Renowacja dywanów wełnianych to usługa, którą wykonujemy stosunkowo często. Stare dywany pomimo upływu czasu zachwycają piękną kolorystyką i wzornictwem. Dlatego klienci decydują się na ich naprawienie. Najbardziej na zniszczenie narażone są obszycia na bokach i wełniane lub bawełniane frędzelki. W fabrykach frędzle doszywano maszynowo. My dowiązujemy je ręcznie uzyskując efekt końcowy identyczny z oryginałem.
Obszycia boków wykonujmy również ręcznie przędzą wełnianą. Staramy się dokładnie odtworzyć kolor obszycia, taki jaki był na początku. Może wyda się to Państwu dziwne, że przy dywanach maszynowych nie stosujemy overlocka. Niestety igła tego urządzenia działa na tyle mocno, że przy starych dywanach dochodzi do obcięcia wraz ze szwem także i fragmentu spodu. Jeśli nie jest to widoczne od razu to ujawnia się po kilku tygodniach użytkowania.
Renowacja dywanów wełnianych – kompleksowe podejście
Niewielkie dywaniki jak te, które widać na zdjęciach, po renowacji w naszej pracowni znów zachwycają. Porządnie obszyte brzegi i nowe frędzelki odmłodziły je o kilkadziesiąt lat. Po wyczyszczeniu w ziołowej kąpieli są nie tylko czyste, ale ich wełniane runo znów jest miękkie i puszyste. Jeśli jest to konieczne poddajemy je także odkażeniu w specjalnie stworzonej do tego celu komorze.
Zapewne nasuwa się Państwu pytanie czy warto tyle trudu wkładać w renowację maszynowych dywanów. Naszym zdaniem, pomimo wieku, jakość tych dywanów jest i tak znacznie lepsza niż wielu obecnie sprzedawanych maszynówek. Wełna użyta do ich wyprodukowania była świetnej jakości. Gęstość tkania starych krosien też była znacznie większa, przez co dywany były grubsze i bardziej mięsiste. Na metrze utkanych było nawet do 4 kilogramów czystej, żywej wełny. Żywej czyli pozyskiwanej z żywych zwierząt.
Efekty kompleksowej renowacji widoczne są na zdjęciach.

Wełniany dywan przed renowacją

Zniszczony brzeg dywanu

Zbliżenie nowych frędzli

Renowacja dywanu zakończona

Zbliżenie nowych frędzli

Renowacja dywanu wełnianego