Naprawa i renowacja orientalnych dywanów i kilimów ręcznie tkanych


Dywany i kilimy orientalne ręcznie tkane należą do najdroższych kobiercy sprzedawanych na całym świecie. Ich wartość zależy od wieku, użytych surowców, techniki tkania oraz skomplikowania wzoru, a także pochodzenia. Najbardziej cenione są dywany perskie, bardzo ściśle wiązane, o pięknym rysunku. Najcenniejsze egzemplarze wiązane są z nici jedwabnych pozwalających na uzyskanie bardzo precyzyjnych krzywoliniowych wzorów.

Stale doskonalimy umiejętności manualne i pogłębiamy wiedzę. Nasze wieloletnie doświadczenie przy konserwacji i renowacji dywanów oraz znajomość technik tkackich, pozwala nam wykonywać na najwyższym poziomie naprawy kobierców ręcznie tkanych.


 

Dywany wełniane niszczone są przez mole i domowe zwierzaki. Niektóre przecierają się na skutek wieloletniego użytkowania. Uszkodzenia z jakimi się spotykamy są bardzo różne i potrzebują indywidualnego podejścia.
Stare kobierce i dywany wymagają konserwacji i napraw tak jak wszystkie cenne przedmioty. Zaniedbanie ręcznie tkanych dywanów doprowadza do ich nieodwracalnych zniszczeń i znaczącego spadku ich wartości. Pieczołowicie wykonana przez nas naprawa sprawi, że dywany czy kilimy, będące w Waszym posiadaniu odzyskają dawny urok.

Wstępna ocena zniszczeń jest możliwa na podstawie przesłanych nam zdjęć. Dokładna wycena może być wykonana tylko po obejrzeniu dywanu lub kilimu na żywo.

Przed przystąpieniem do renowacji, aby uniknąć niejasności, szczegółowo opisujemy zniszczenia oraz sposoby i zakres ich napraw. Efektem naszych starań jest uzupełnienie ubytków dywanu lub kilimu w taki sposób, żeby naprawa była niezauważalna. Aby osiągnąć taki wynik musimy przede wszystkim dobrać kolory wełny użytej do renowacji do kolorów runa dywanu.

Dbamy o każdy szczegół naprawy, dlatego sami farbujemy wełnę, aby uzyskać barwy pokrywające się z kolorystyką dywanu. Stosujemy techniki tkackie dokładnie takie jakie zostały użyte przy tkaniu kobierca. Przy dużych uszkodzeniach naruszających spód dywanu (osnowę), odtwarzamy na zniszczonym fragmencie całą jego strukturę.

Renowacja dywanu jest zabiegiem bardzo czasochłonnym i pracochłonnym. Wymaga od nas skupienia, cierpliwości i wiedzy. Koszt napraw naliczany jest indywidualnie w zależności od stopnia skomplikowania wzoru, zakresu koniecznych napraw, rodzaju technik tkackich oraz użytych do naprawy materiałów. Renowacja wyliczana jest za każdy centymetr kwadratowy ubytku.

Możemy poddać dywany czyszczeniu naturalnemu opartemu na wyciągach z roślin. Będą wówczas nie tylko pięknie wyglądać, ale będą też czyste.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.