Naprawa kilimów wełnianych ręcznie tkanych

Uszkodzenia w kilimie przed naprawą

Naprawa kilimów wełnianych stanowi znaczącą część wszystkich renowacji wykonywanych w naszej pracowni. Trafiają do nas przedwojenne kilimy ze znanych zakładów kilimkarskich z rejonu Małopolski i Podkarpacia oraz nieco nowsze wytwarzane w spółdzielniach skupiających twórców powojennych. Ich stan jest różny, w zależności od sposobu przechowywania, konserwowania i w końcu ekspozycji. Bardzo częste są rozsnucia od strony frędzli, porozrywane brzegi od mocowania bezpośrednio gwoździami, czy ubytki wątku i osnowy, potocznie zwane dziurami.

Naprawa kilimów krok po kroku.

Do każdego egzemplarza podchodzimy indywidualnie. Po wstępnych oględzinach i wycenie, opracowujemy każde uszkodzenie. Zaczynamy od tych najbardziej pilnych braków zagrażających konstrukcji kilimu – czyli frędzli. Ostatnio dość często spotykamy się z typowo krawieckimi naprawami brzegów, które ktoś – kiedyś podszył maszynowo, taśmami. Oczywiście w wielu przypadkach takie naprawy spełniają swoje zadanie. Poza jednym małym ale… kilimy takie nie mają już frędzli. Ten bardzo dekoracyjny element tych tkanin, świadczący o ich ręcznym wykonaniu, przestaje istnieć. My naprawiając brzeg kilimu zabezpieczamy go wiążąc nicią nowe frędzle, zgodnie z technikami stosowanymi na Bliskim Wschodzie.

W kolejnych etapach, centymetr po centymetrze uzupełniamy wszystkie ubytki. W naszej pracy wykorzystujemy wełnę tkacką oraz naturalne nici, czyli materiały takie z jakich tworzono przed laty te piękne tkaniny. Czym bardziej zagłębiamy się w pracę nad konkretnym obiektem tym bardziej doceniamy trud włożony przez bezimienne tkaczki w stworzenie kilimu. Poziom skomplikowania wzornictwa, bezbłędny dobór palety kolorów oraz perfekcyjna technika są ciągle niedoścignionym wzorem dla współczesnych twórców.

W naszej pracy za cel stawiamy sobie poprawienie nie tylko stanu technicznego, ale przede wszystkim wizualnego powierzonych nam przez Państwa rodzinnych pamiątek. Jak nam się to udaje, można się przekonać oglądając poniższe zdjęcia. Proszę mieć na uwadze, że nasza naprawa niestety nie odmłodzi Państwa kilimów, ale sprawi, że patrzenie na nie znów będzie przyjemnością.

Brzeg kilimu przed naprawą

Brzeg kilimu przed naprawą

Ten sam fragment kilimu po naprawie

Ten sam fragment kilimu po naprawie

 

 

 

 

Uszkodzenia w kilimie przed naprawą

Uszkodzenia w kilimie przed naprawą

Ten sam fragment po naprawie

Ten sam fragment po naprawie

Dziura w kilimie wełnianym

Dziura w kilimie wełnianym

Naprawa kilimów

Naprawa kilimów

Ubytek osnowy i wątku czyli dziura

Ubytek osnowy i wątku czyli dziura

Dziura w kilimie po uzupełnieniu

Dziura w kilimie po uzupełnieniu