Jaką wybrać wykładzinę na schody? – ranking wykładzin


Pytanie to wielokrotnie zadają nam klienci, którzy już zdecydowali się na pokrycie schodów wykładziną, ale nie wiedzą jaka byłaby najlepsza. Nietrudno zrozumieć ich dylemat, zwłaszcza gdy z różnych źródeł płyną sprzeczne informacje. Chcielibyśmy usystematyzować wiedzę na temat różnych rodzajów wykładzin, wykazać ich wady i zalety. Tym samym ułatwić Wam podjęcie trafnej decyzji. Opisy zawarte w tym artykule opierają się na kartach technicznych producentów oraz naszym doświadczeniu, wiedzy o konserwacji, czyszczeniu i wytrzymałości różnych materiałów wykorzystywanych jako runo wykładzin. Dla ułatwienia wyboru przyznaliśmy wykładzinom gwiazdki.

Podstawowym kryterium według, którego dzieli się wykładziny jest rodzaj nici wykorzystanych do ich wyprodukowania. Rozróżniamy:

Od nich zaczęła się historia wykładzin dywanowych. Niepodważalnie są najbardziej eleganckimi pokryciami podłogowymi. Wełna jest sprężysta, nie ulega udeptaniu, zachowuje ładny kolor i jest trudnopalna. Te cechy plasują ją na początku listy pokryć podłogowych rekomendowanych na schody. Nie rozwija się w nich pleśń, ani roztocza. Utrzymują prawidłową wilgotność w pomieszczeniach. Podsumowując jest to bardzo dobry produkt na schody.

Wytwarzane są z włókien liści agawy. Ten naturalny produkt jest bardzo wytrzymały na zgniatanie. Nie udeptuje się. Nie zmienia barwy. Obecnie wykładziny i chodniki sizalowe są bardzo popularne na zachodzie Europy. Montowane są na schodach nie tylko w domach, ale także na klatkach schodowych w kamienicach, biurach i urzędach. Szybko usunięte zanieczyszczenia nie pozostawiają na nich żadnych śladów. Chodniki sizalowe są bardzo eleganckie. Pasują do nowoczesnych i stylowych wnętrz.

Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Są odporne na zgniatanie, nie wydeptują się na nich tzw. ścieżki od częstego chodzenia. Łatwo się je czyści. Systematycznie konserwowane służą przez długie lata. Ich cena jest wyższa od wykładzin polipropylenowych. Zdecydowanie polecamy je na schody. Muszą posiadać w karcie technicznej piktogram schodów, który potwierdza rekomendację producenta do zastosowania w tak ekstremalnych warunkach użytkowania.

  • Wykładziny polipropylenowe, oznaczane skrótem PP.

Włókna polipropylenowe łatwo przyjmują barwniki, mają niską cenę dlatego produkowano z nich bardzo dużo wykładzin dywanowych. Są miękkie, przyjemne w dotyku i często pojawiały się w wykładzinach do sypialni. Są produktem o niskiej jakości.

Podstawową ich wadą jest nietrwałość kolorów i duża podatność na zgniatanie się włosia. Polipropylen jest też bardzo trudny w czyszczeniu, nie schodzą z niego plamy. Dlatego w obiektach użyteczności publicznej tego typu wykładziny zostały wyparte przez bardziej odporne wykładziny poliamidowe. Najczęściej te wykładziny występują w handlu i kuszą Was niską ceną. Wykładzin polipropylenowych nie polecamy na schody z przyczyn wyżej wymienionych.

Wszystkie opisane powyżej rodzaje pokryć podłogowych mają swoje plusy i minusy. Decydując się na wykładzinę na schodach musicie rozważyć sami, które z nich najbardziej pasują do warunków panujących w Waszym domu. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej zadzwońcie, a postaramy się Wam pomóc w doborze odpowiedniej dla Was wykładziny na schody.