Jaką wybrać wykładzinę na schody ?


Zanim zdecydujecie się na pokrycie schodów wykładziną zastanawiacie się jaką wybrać.

Jaka wykładzina będzie najlepsza na Wasze schody?

Na jak długo wystarczy dany produkt ?

Czy łatwo będzie utrzymać takie schody w czystości ?

Pytania się mnożą, a odpowiedzi brak. Nietrudno zrozumieć Wasz dylemat zwłaszcza, gdy z różnych źródeł płyną sprzeczne informacje. Chcielibyśmy usystematyzować wiedzę na temat różnych rodzajów wykładzin, wykazać ich wady i zalety. Tym samym ułatwić Wam podjęcie trafnej decyzji. Opisy zawarte w tym artykule opierają się na kartach technicznych producentów oraz naszym doświadczeniu, wiedzy o konserwacji, czyszczeniu i wytrzymałości różnych materiałów wykorzystywanych jako runo wykładzin. Dla ułatwienia wyboru zaczęliśmy od wykładzin według nas najlepszych.

Podstawowym kryterium według nas jest jakość.

Stosując tą zasadę pierwsze miejsce przypada :

  • Wykładziną wełnianym

Od nich zaczęła się historia wykładzin dywanowych. Niepodważalnie są najbardziej eleganckimi pokryciami podłogowymi. Wełna jest sprężysta, nie ulega udeptaniu, zachowuje ładny kolor i jest trudnopalna. Te cechy plasują ją na początku listy pokryć podłogowych rekomendowanych na schody. Nie rozwija się w nich pleśń, ani roztocza. Utrzymują prawidłową wilgotność w pomieszczeniach. Podsumowując jest to bardzo dobry produkt na schody.

  • Wykładziny i chodniki sizalowe

Wytwarzane są z włókien liści agawy. Ten naturalny produkt jest bardzo wytrzymały na zgniatanie. Nie udeptuje się. Nie zmienia barwy. Obecnie wykładziny i chodniki sizalowe są bardzo popularne na zachodzie Europy. Montowane są na schodach nie tylko w domach, ale także na klatkach schodowych w kamienicach, biurach i urzędach. Szybko usunięte zanieczyszczenia nie pozostawiają na nich żadnych śladów. Chodniki sizalowe są bardzo eleganckie. Pasują do nowoczesnych i stylowych wnętrz.

  • Wykładziny poliamidowe, oznaczane skrótem PA.

Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Są odporne na zgniatanie, nie wydeptują się na nich tzw. ścieżki od częstego chodzenia. Łatwo się je czyści. Systematycznie konserwowane służą przez długie lata. Ich cena jest wyższa od wykładzin polipropylenowych. Nadają się na schody drewniane, ale ich sposób montażu powinien być dostosowany do rodzaju schodów. Wykładziny poliamidowe przeznaczone na schody  muszą posiadać w karcie technicznej piktogram schodów, który potwierdza rekomendację producenta do zastosowania w tak ekstremalnych warunkach użytkowania.

  • Wykładziny polipropylenowe, oznaczane skrótem PP.

Są to wykładziny bardzo słabej jakości. Najczęściej występują na rynku i kuszą bardzo niską ceną. Nie polecam ich na schody. Bardzo szybko się zużywają i wyglądają nieestetycznie.

Wszystkie opisane powyżej rodzaje pokryć podłogowych mają swoje plusy i minusy. Decydując się na wykładzinę na schodach musicie rozważyć sami, które z nich najbardziej pasują do warunków panujących w Waszym domu. Stosując wykładziny na schodach drewnianych warto zastosować odpowiednie sposoby montażu. Dobierając odpowiedni rodzaj instalacji macie pewność, że po demontażu wykładziny Wasze schody nie zostaną uszkodzone.