Jak odnowić stare schody w zabytkowych obiektach


Odrestaurowywanie starych obiektów stało się obecnie bardzo popularne. Z pewnością jest to bardzo korzystny trend ze względu na zachowanie historycznych budowli. Jednak wiąże się to z bardzo dużymi problemami, a co za tym idzie rosnącymi kosztami wykonania prac konserwatorskich.

Dotyczy to także istniejących w takich budynkach klatek schodowych. Stare, drewniane schody poddawane są renowacji, cyklinowaniu i lakierowaniu. Jednak wyrobienia drewna na rantach stopni są już nie do naprawienia. Półokrągłe, wyślizgane, drewniane trepy schodów mimo bardzo dużych nakładów nie wyglądają już tak okazale.

Po wykonaniu renowacji wysłużone trepy dość szybko ulegają wytarciu. Cyklinowanie nie może być wykonywane zbyt często, gdyż wkrótce grubość trepów niebezpiecznie zmniejszyłaby się.

Tak samo wyglądają stare schody marmurowe. Mimo reperacji wyszczerbień w marmurze, ranty są mało efektowne, śliskie, przez co stają się bardzo niebezpieczne w użytkowaniu. Ręczne szlifowanie marmuru i jego krystalizacja nie należą do najtańszych usług.

Największym problemem, przed jakim stają właściciele zabytkowych obiektów jest uzyskanie pozwolenia konserwatorów zabytków na naprawę lub modernizację takich schodów. Oczywiście nie wszystkie obiekty podlegają tej procedurze. Jeśli już decydujecie się na odrestaurowanie zabytkowych schodów, to warto nadać im niepowtarzalnego, eleganckiego wyglądu.

Jak odnowić stare schody ?

Idealnym sposobem na zamaskowanie niemożliwych do usunięcia w schodach zniszczeń są chodniki wełniane montowane relingami inaczej nazywanymi prętami schodowymi. Proponowane rozwiązanie jest bezpieczne dla starych schodów i akceptowane przez konserwatorów zabytków. W wielu przypadkach na schodach marmurowych widnieją ślady po mosiężnych mocowaniach relingów lub też są pozostałości takich uchwytów. W takich sytuacjach uzyskanie zgody konserwatora, na montaż chodników z użyciem prętów schodowych jest bezproblemowe.

Wykonaliśmy odnowienie starych schodów w Krakowie, w odrestaurowanym pałacyku w kompleksie mieszkaniowo – usługowym Browar Lubicz. Piękna klatka schodowa z oryginalnymi drewnianymi schodami została przykryta przez nas wełnianymi, tkanymi chodnikami, które zabezpieczyły stopnie przed wycieraniem. Jednocześnie wyprodukowane przez nas i zamocowane mosiężne relingi przywróciły schodom elegancję i styl. Klasyczny chodnik w kolorze burgunda i mosiądz idealnie wpasowały się w zabytkowe wnętrza.

Zobacz też: